Csődhullám jöhet a gazdasági talpra állás előtt - Android

Csődhullám jöhet a gazdasági talpra állás előtt - Android

Idén és jövőre is emelkedhet a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma.

The post Csődhullám jöhet a gazdasági talpra állás előtt first appeared on 24.hu.

A hitelbiztosító előrejelzése szerint a „koronazombik”, vagyis azok a cégek, amelyeket felszínen tartottak a járvány hatását ellensúlyozó kormányzati intézkedések, 2021 második felétől nagy számban fognak csődöt jelenteni.

A negatív trend 2022-ig folytatódik, amikor 27 százalékkal több vállalat juthat csődbe, mint a járvány előtt. Magyarország e tekintetben a jobban teljesítő országok között lesz.

Kapcsolódó

Ilyen is van: bővítésre készülnek a hazai szolgáltatóközpontok
A magyarországi SSC-k 71 százaléka tervezi, hogy új szolgáltatást vezet be a következő egy évben.

Felerősödő dominóhatás

A járvány második hulláma idején a kormányok jóval célzottabb korlátozásokat vezettek be, melyek csak bizonyos szektorokat érintettek, mint például a turizmust, vendéglátást, közlekedést. Ugyanakkor a késedelmes fizetések, a rossz adósságállomány növekedése és a cashflow problémák mindenütt érzékelhetőek – szektortól és vállalatmérettől függetlenül.

További gondot okoz a dominóhatás: akár egyetlen vállalat késedelmes fizetésének hatása is gyorsan végigvonul a teljes értékláncon, magával rántva a beszállítókat is.

A helyzet komolyságát jelzi, hogy 2020-ban minden huszadik órában jelentett be valamilyen nagyvállalat fizetésképtelenséget globális szinten – emelte ki a kutatásból Merész István, az Euler Hermes országigazgatója.

A kormányok felismerték a vállalati fizetésképtelenségből származó kockázatot és különböző intézkedéseket vezettek be: adófizetési halasztást, adócsökkentést, adóvisszatérítést, valamint állami garanciát, kedvezményes állami hiteleket vagy adósságmoratóriumot. Ám ezen intézkedések ellenére 2021 nehéz évnek ígérkezik.

A társaság Globális Inszolvencia Indexe szerint idén 13 százalékkal, jövőre pedig 27 százalékkal több vállalati fizetésképtelenségi eljárás várható, mint 2019-ben.

Gyorsabban véget érhet a koronaválság

A vártnál gyorsabb vakcinafejlesztés hatására 2021 közepére a világ lakosságának – azon belül a legveszélyeztetettebb csoportok – átoltottsága elérheti azt a szintet, amely után a gazdasági élet gyors normalizálódásával lehet számolni. Emiatt a hitelbiztosító felfelé módosította globális GDP előrejelzését:

2021-ben 4,6 százalék, 2022-ben 3,8 százalék növekedés várható.

Ennek feltétele azonban, hogy ne jelenjen meg olyan vírusmutáció, amely újabb korlátozásokat, lezárásokat kényszerít ki a kormányoktól – tette hozzá Merész István. A várakozásaik szerint a világkereskedelem volumene 2021-ben már 5,8 százalékkal, 2022-ben pedig további 5 százalékkal nőhet.

Van, ahol 2023-ig kell várni a kilábalásra

Az egyes gazdasági szektorok közül a járvány szinte érintetlenül hagyta az élelmiszer-kiskereskedelmet, a gyógyszeripart és az agrárszektoron belül az élelmiszertermelést. A visszaesést elszenvedő iparágak közül leggyorsabban az információtechnológia, a vegyipar, a gépgyártás és az építőipar áll helyre legkorábban, már 2021 első felében.

Év végéig a mezőgazdaság, az elektronikai ipar, a telekom szektor és a vasúti szállítmányozás teljesítménye tér vissza a járvány előtti szintre.

A Magyarország számára legfontosabb turizmus és vendéglátás, illetve az autógyártás és az autóipari beszállítói szektorok helyzete majd csak 2022-ben normalizálódik.

A prognózis szerint leglassabban a nem-élelmiszer kiskereskedelem, a légiközlekedés és a repülőgépgyártás kerül ki a válságból, 2023-ra.

The post Csődhullám jöhet a gazdasági talpra állás előtt first appeared on 24.hu.

10/02/2021 07:50 PM