A szexben megélt negatív tapasztalat is befolyásolhatja a libidót - Android

A szexben megélt negatív tapasztalat is befolyásolhatja a libidót - Android

Minden embernek más a libidója, nincs olyan, hogy normális szint, de vannak tünetek, amik arra utalnak, hogy segítséget kellene kérni.

Az alacsony szexuális vágy férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhat, jellemzően párkapcsolati gondok, stressz vagy fáradtság az okai, de jelezhet egészségügyi problémákat is. Van olyan szintje, amikor célszerű segítséget kérni, egyrészt a párkapcsolat harmóniája miatt, másrészt az esetleges betegségek kezelése miatt. Nincs mágikus szám arra, hogy meghatározzuk, mikor alacsony a libidó, de ha az alábbi tüneteket észleljük legalább négy hónapon át, akkor fontos foglalkozni vele, mert van megoldás.

A párkapcsolati konfliktusok hatással vannak a vágyra

Ha párkapcsolati gondok állnak az alacsony libidó mögött, akkor hosszú távon az alábbi problémákkal találkozhatunk: a szexuális vonzalom elvesztése, vissza-visszatérő megoldatlan konfliktusok, a bizalom hiánya, gyenge kommunikáció és fizikai tünetek is megjelenhetnek a szexben mint például nőknél a fájdalmas behatolás, férfiaknál pedig a merevedéssel, magömléssel kapcsolatos gondok. A felsoroltak közül ha mindegyik jelen van a kapcsolatban, akkor beszélhetünk arról, hogy az alacsony nemi vágy oka a párkapcsolati problémáknál keresendő.

Az első szempont, amit figyelembe kell venni, hogy megkérdezzük magunktól, boldog-e a kapcsolatunk, kételkedünk-e a párkapcsolatban. Ha igen, akkor megkaptuk a választ.

A szexben megélt negatív tapasztalat, élmény is befolyásolhatja a libidót

A szexuális élet gondjai is okozhatnak alacsony szexuális vágyat, ez leginkább a férfiaknál jelentkezhet, és a teljesítménykényszerre vezethető vissza. Az a férfi, aki rendszeresen például korai magömlést  vagy merevedési gondokat él meg a partnerével, elég hamar elkezdhet azon görcsölni szex közben, hogy vajon ott és akkor meddig fogja még bírni. A görcsösség, a megfelelni vágyás, a pénisz feletti uralom elvesztése miatt érzett stressz idővel elkerülő magatartást eredményezhet, azaz egyszerűen csak hárítani fogja az illető férfi a szexet, mert nem szeretne csalódást okozni sem saját magának, sem pedig partnerének. Nőknél is fennállhat a szexben megélt gond miatti hárítás, tipikusan ilyen például a fájdalmas behatolás, amit akár okozhat a hüvely szárazsága is. Ha rendszeresen fáj a szex, előbb vagy utóbb az illető kerülni fogja a helyzetet. A vaginizmus (a hüvely akaratlan összehúzódása) miatt is kevesebb lehet idővel a szexuális vágy, és el-elmaradozhat mindenféle szexuális próbálkozás. Ez utóbbinál mindenképpen szükséges szakember segítsége, mert akár a gyerekkorban megélt abúzus, molesztálás is okozhat ilyen gondot.

Fáradtság, kimerültség, stressz, depresszió mint mögöttes okok

Mindenki életében jelen van a stressz, a fáradtság és a kimerültség, és sokaknál megjelenhetnek a depresszióra utaló tünetek is bizonyos életszakaszokban, traumák miatt, gyász ideje alatt. A kiegyensúlyozottsághoz elengedhetetlen, hogy a stresszkezelést megtanuljuk, hogy a munkahelyi gondokat, az élet okozta válságokat mentálisan képesek legyünk kezelni. A fejünkre nőtt feladathalom vagy akár a gyerek születése utáni időszak, amikor rengeteg új feladat és szerep vár ránk akképp befolyásolja a szexuális életet, hogy elfáradunk, és a minőségi alvás lesz a legfontosabb célunk a pihenéssel együtt. A segítség kérése nem ciki, sőt az autogén tréninget is érdemes elsajátítani. A súlyosabb traumákat ha egyedül nem vagyunk képesek kezelni, mindenképpen kérjünk szakembertől segítséget!

Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak alacsony nemi vágyat, ilyenek az antidepresszánsok is, továbbá béta blokkolók, az antihisztaminok és a fogamzásgátlók, ezek mind jelentősen hatással vannak a libidóra. Háziorvossal és szakorvossal bátran merjünk beszélni a mellékhatásról, a gyógyszerek közt is vannak olyanok, amik kevésbé befolyásolják a libidót, inkább azokat szedjük, kérjünk más gyógyszert.

Hormonális változásokat, anyagcsere betegségeket is jelezhet az alacsony libidó

Az öregedéssel, főleg a menopauzával együtt járhat a libidó csökkenése, de nem törvényszerű, vannak nők, akik pont az ellenkezőjét tapasztalják és vannak, akik valóban elveszítik azt a vágyat, amit a menopauza előtt éreztek. A nemi hormon alacsonyabb szintje nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is befolyásolja idővel, hiszen bennük a tesztoszteron szint csökken az évek elteltével. Vérvizsgálattal egyszerűen  kideríthető, és ha beigazolódik, akkor hormonpótló terápiával lehet javítani a kellemetlenségeken, és a gyógyteák is hasznosak lehetnek. Endokrinológus szakorvos vagy urológus/nőgyógyász is tud ebben segíteni.

Az anyagcsere betegségek is komolyan hatással vannak a libidóra, ilyen a pajzsmirigy nem megfelelő működése vagy akár a cukorbetegség. A tartósan alacsony libidó esetében (legalább 4 – 6 hónapja jelen van) érdemes egy vérvizsgálatot csináltatni a háziorvossal, amennyiben más egyéb tüneteket is tapasztalunk. Pajzsmirigy betegségeknél a súlyváltozás, a hajhullás is megjelenhet például, cukorbetegségnél pedig a száraz, viszkető bőr, szomjúságérzés, és étkezés után egy-másfél órával pedig az álmosság is felbukkanhat.

A libidóra az életünk egész területe hatással lehet, egy rossz munkahely, párkapcsolati gondok és akár betegségek is, sokszor ezek összeadeódnak egy-egy emberben és holisztikusan kell foglalkozni a gond megoldásával. Az életminőség javítása, a váltás, az egészséges életmód jó irány, de sokszor kevés. Ha egyedül nem vagyunk képesek javítani a helyzeten, és tartósan fennállnak a tünetek, mindenképpen keressünk meg egy párkapcsolati gondokkal foglalkozó szakembert.

Párkapcsolati és szexuális tanácsadással foglalkozó szerzőnk korábbi cikkeit ide kattintva olvashatod el.

Kiemelt kép: Getty Images

16/08/2020 06:59 PM